9 ученици от МГ участваха в Практикум по финансова математика „Анализирай това“
Общо 38 ученици от 11 и 12 клас от 7 русенски училища, както и общо 13 ментори (учители и студенти от специалност „Финансова математика“) и 6 лектори (2 експерти от практиката и 4 преподаватели в Русенски университет) са взели участие в практикума по финансова математика „Анализирай това“. Проектът се осъществява от екип на Русенски университет „Ангел Кънчев“, с подкрепата на няколко елитни русенски училища, сред които и МГ „Баба Тонка“.
9 възпитаници на гимназията са се включили в практикума, като трима от тях – Максимилиан Георгиев (11 кл.), Мартина Илиева (11 кл.) и Георги-Венцислав Пенев (11 кл.), са получили грамоти за отлично представяне, а Самуил Димитров (12 кл.) – за много добро представяне.
Практикумът се проведе на 9, 16 и 23 ноември, от 10 до 16 ч. в Русенския университет, като включи темите дигитален маркетинг и реклама, управление и прогнозиране на инвестиционни ресурси и оптимални стратегии.
Всяка от трите теми беше разделена на 2 модула, като единият се провеждаше сутрин, а другият – следобед, с 45-минутна пауза между тях с осигурен кетъринг. Всеки модул протече по следния начин: първо имаше лекционна част, която се изнасяше от университетски преподаватели, съвместно с експерти от практиката. След това на учениците се поставяха задания, които те решаваха в екипи по двама на компютри с помощта на специализиран софтуер (SPSS и Matlab). Участниците предварително получаваха насоки за работа със софтуера, а по време на работата им помагаха ментори. Резултатите от всеки модул се оценяваха с точки, накрая точките бяха сумирани и на 24.11.2019 учениците получиха сертификати според представянето си. Участниците получиха също така възможността да се явят на заключителен тест с въпроси и задачи от разгледаните теми, с оценката от който могат да кандидатстват за прием в РУ и в частност в специалност „Финансова математика“. 19 души се възползваха от тази възможност.
В резултат от проведеното обучение менторите разшириха компетенциите си, а учениците повишиха финансовата си грамотност, усвоиха различни математически похвати за анализ, оценка и тълкуване на резултати и се запознаха с основните направления на финансовата математика и възможностите за реализация в сферата.
Инициативата се реализира по програмата „Знание и растеж“ на фондация „Русе – град на свободния дух“ с подкрепата на фондация „Еконт“.